İletişim formu

Contact Form
reCAPTCHA
Sıkça Sorulan Sorular
Fermente gıda veya içecek nedir?
Kefirin çocuk ve yetişkinlerin günlük kalsiyumlarını karşılama oranları nedir?
Önerilen tüketim miktarı nedir?

Fermantasyon belirli bakteriler ve/veya mayaların uygun sıcaklık ve süre koşullarında, oksijenli veya oksijensiz ortamlarda gıdanın karbonhidratını kullanarak çoğalmaları ile ilerleyen bir süreçtir. Mayalanma olarak da tanımlanan bu işlem ile, kullanılan bakteri veya maya türlerine göre çeşitli fermente gıda veya içecek üretilmektedir. Bunlara örnek olarak, kefir, yoğurt, ekmek, turşu verilebilir.

Aşağıdaki tabloda yaşa göre günlük kalsiyum gereksinimleri ve 1 su bardağı kefirin gereksinimleri karşılama yüzdeleri verilmiştir.

Yaş (yıl) Kalsiyum (mg) gereksinimi 1 su bardağı kefirin kalsiyum gereksinimini karşılama % si
2-3 450 66
4-10 800 37
11-17 1150 26
17 ve sonrası 1000 30

T.C. Sağlık Bakanlığı, her gün yetişkin bireylerin 3 porsiyon, çocukların, adolesan (ergenlik) dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların 2-4 porsiyon süt ve ürünlerini tüketmelerini önermektedir. Buna göre kefir süt grubunda yer alan bir gıda olarak günlük beslenmemizde yer alması gereken bir gıdadır. Kefirin 1 porsiyonu 240 ml (1 su bardağı) dir. Bu durumda yetişkin bir birey süt ve süt grubundan alması gereken 3 porsiyonun 2 porsiyonunu rahatlıkla 2 su bardağı kefir ile karşılayabilir. 2-3 yaş için günlük 2,5 porsiyon süt ürünü tüketimi önerilmektedir. Çocukların günlük süt, yoğurt, peynir tüketimleri de göz önüne alındığında günde 1 su bardağı kefir tüketimi uygun olacaktır.