İletişim formu

Contact Form
reCAPTCHA

Kefir Nedir?

Kefir, kefir daneleri veya kefir kültürü kullanılarak inek, koyun veya keçi sütünün fermantasyonu ile elde edilen probiyotik bir içecektir. Kefir danelerinin ve/veya kültürünün içinde sağlığa yararlı pek çok bakteri ve maya bulunur. Kefirin diğer fermente süt ürünlerinden farkı, bu bakteri ve mayaların fermantasyon sırasında ortak çalışmasından kaynaklanır. Bu bakteri ve mayaların sütün içerisindeki karbonhidratı kullanarak ürettikleri maddelerle, kefirin kendine has hafif asidik lezzet ve aromasının oluşması sağlanır. Böylece sağlık ve beslenme açısından değerli bir içecek elde edilir.

Probiyotik Nedir?

Probiyotik bakteriler, karbonhidratları fermente edebilen, gıda ile alındığında kalın bağırsağa canlı ulaşabilen, burada çoğalabilen, toksin üretmeyen, hastalık yapan bakteriler ile yarışabilen bakterilerdir. Belirli sayıda probiyotik bakteri bulunduran ve tüketildikten sonra kalın bağırsağa canlı olarak ulaşabilen yine belirli sayıda probiyotik bakteri içeren gıdalar ise “probiyotik gıdalar”dır.

Kefirin İçerisinde Neler Vardır?

Kefirin içerisinde protein, karbonhidrat, yağ, çeşitli vitaminler ve mineraller bulunur. Pınar Kefir en az 1,0 x 106 kob/g canlı probiyotik bakteriİçerdiği probiyotik bakteriler arasında Bifidobacterium lactis (BB-12®) ve Lactobacillus acidophilus (LA-5®) bulunmaktadır. (BB-12® ve LA-5®, Chr. Hansen A/S şirketinin tescilli markasıdır.) içermektedir. Ayrıca fermantasyon sırasında lezzet bileşenleri ve sağlık için yararlı birçok bileşik üretilir. Kefirin özelliği, bu fermantasyon sırasında oluşan sağlığa yararlı bileşiklerden kaynaklanmaktadır.

Pınar Kefir Besin Değerleri

Pınar Sade Kefir 200 ml günlük kalsiyum referans alım değerinin %30’unu karşılamaktadır.

Enerji ve Besin Öğeleri 100ml için 100ml için RA*
Enerji (kJ/kcal) 216 / 52 %3
Yağ (g) 2,4 %3
Karbonhidrat (g) 4,7 %2
Protein (g) 2,8 %6
Kalsiyum (mg) 120 %15 BRD**

*Değerler ortalama bir yetişkinin Referans Alım (RA) Düzeyini belirtir (8400 kJ/2000 kcal). **BRD: Beslenme Referans Değeri