İletişim formu

Contact Form
reCAPTCHA

Sık Sorulan Sorular

Kefir, kefir daneleri veya kefir kültürü kullanılarak inek, koyun veya keçi sütünün fermantasyonu ile elde edilen probiyotik bir içecektir. Kefir danelerinin ve/veya kültürünün içinde sağlığa yararlı pek çok bakteri ve maya bulunur. Kefirin diğer fermente süt ürünlerinden farkı, bu bakteri ve mayaların fermantasyon sırasında ortak çalışmasından kaynaklanır. Bu bakteri ve mayaların sütün içerisindeki karbonhidratı kullanarak ürettikleri maddelerle, kefirin kendine has hafif asidik lezzet ve aromasının oluşması sağlanır. Böylece sağlık ve beslenme açısından değerli bir içecek elde edilir.

Fermantasyon belirli bakteriler ve/veya mayaların uygun sıcaklık ve süre koşullarında, oksijenli veya oksijensiz ortamlarda gıdanın karbonhidratını kullanarak çoğalmaları ile ilerleyen bir süreçtir. Mayalanma olarak da tanımlanan bu işlem ile, kullanılan bakteri veya maya türlerine göre çeşitli fermente gıda veya içecek üretilmektedir. Bunlara örnek olarak, kefir, yoğurt, ekmek, turşu verilebilir.

Özel bir tüketim şekli ve zamanı yoktur. Ayran gibi yemek yanında tüketilebilen sağlıklı bir içecektir.

T.C. Sağlık Bakanlığı, her gün yetişkin bireylerin 3 porsiyon, çocukların, adolesan (ergenlik) dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların 2-4 porsiyon süt ve ürünlerini tüketmelerini önermektedir. Buna göre kefir, süt grubunda yer alan bir gıda olarak günlük beslenmemizde bulunması gereken bir gıdadır. Kefirin 1 porsiyonu 240 ml (1 su bardağı) dir. Bu durumda yetişkin bir birey süt ve süt grubundan alması gereken 3 porsiyonun 2 porsiyonunu rahatlıkla 2 su bardağı kefir ile karşılayabilir. 2-3 yaş için günlük 2,5 porsiyon süt ürünü tüketimi önerilmektedir. Çocukların günlük süt, yoğurt, peynir tüketimleri de göz önüne alındığında günde 1 su bardağı kefir tüketimi uygun olacaktır.

Çocukluktan yaşlılığa kadar her yaş grubu için kefir uygun bir içecektir.

İki yaşın altındaki çocuklar ise doktor tavsiyesi doğrultusunda kefir tüketebilirler.

Özel bir tüketim şekli yoktur, ama tüketim miktarı vardır. Kefir, süt ve süt grubu için önerilen porsiyon miktarları içerisinde tüketilebilir.

Aşağıdaki tabloda yaşa göre günlük kalsiyum gereksinimleri ve 1 su bardağı kefirin gereksinimleri karşılama yüzdeleri verilmiştir.

Yaş (yıl) Kalsiyum (mg) gereksinimi 1 su bardağı kefirin kalsiyum gereksinimini karşılama % si
2-3 450 66
4-10 800 37
11-17 1150 26
17 ve sonrası 1000 30

Kefir +4 derecede buzdolabında muhafaza edilmeli ve açıldıktan sonra 3 gün içerisinde tüketilmelidir.

Fermente bir süt ürünü olan Pınar Kefir’in içerisinde protein, karbonhidrat, yağ, çeşitli vitaminler, mineraller ve faydalı bakteriler bulunmaktadır. İçerdiği probiyotikler ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan kefir, beslenme düzeninin değiştiği Ramazan döneminde tüketilebilecek en sağlıklı ve doyurucu içeceklerden biridir.